Powołanie Szkolnych Kół Caritas!

Dzień 3 czerwca 2015 r. zapisał się głęboko w naszych sercach. W tym dniu zostały powołane na wniosek dyrektorów szkół, SP w Majdanie Nepryskim p. Marii Rysztak,  SP w Józefowie  p. Edyty Nieśpiał oraz SZS w Józefowie p. Elżbiety DziałySzkolne Koła Caritas.

Uroczystej inauguracji przewodniczył Dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Adam Sobczak. Opiekunami kół zostały odpowiednio Panie Joanna Wakoń, Bernarda Hejzner oraz Agnieszka Zaśko. Powołanie SKC odbyło się w obecności ks. Dziekana Zenona Mrugały-przewodniczącego Caritas, Marii Kudełki-prezesa, koordynatora regionalnego- Alicji Muca, skarbnika Lucyny Piętak, ks. wikariusza Marcina Migasa, nauczycieli i społeczności szkolnej. Młodzi wolontariusze z ogromnym entuzjazmem przyjęli propozycję działania w SKC w myśl słów świętego Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma lecz przez to czym dzieli się z innym”.  Wolontariusze podczas uroczystości otrzymali legitymacje SKC, koszulki i czapki. Uroczystości zostały uświetnione programem artystycznym przygotowanym przez samych zainteresowanych. Na zakończenie spotkania wszyscy obejrzeli film promujący Szkolne Koła Caritas działające w naszej diecezji.

Zadania dla SKC wynikają z Chrystusowego przykazania miłości bliźniego, które powinno być odnoszone do każdego człowieka. Poprzez swoją działalność Koła mają uwrażliwiać nas wszystkich na potrzeby drugiego człowieka, często bezradnego wobec choroby, biedy i cierpienia.

Działalność w Szkolnym Kole Caritas uczy i wychowuje młodego człowieka, kształtując “wyobraźnię miłosierdzia”. Zachęca do uważnego rozejrzenia się wokół siebie, zauważenia potrzeb drugiego człowieka i bezinteresownego dzielenia się. Uczy też umiejętności współpracy i odpowiedzialności społecznej, rozwija inicjatywę, pozwala pomnażać swoje talenty i realizować pomysły.