
Ostatnie 3 symulacje ekologiczno-obywatelskie z ośmiu, jakie zrealizowane zostały w ramach projektu, to działania kierowane do lokalnej społeczności w Wożuczynie i Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Lubaczowie.
Poniżej przedstawiamy ideę trzech inicjatyw skierowanych do lokalnych mieszkańców lokalizacji Wożuczyna i Lubaczowa.
„Gotować każdy może” i „Pieczenie jest proste i przyjemne”- to 2 projekty współpracujące realizowane przez 20 wolontariuszy i liderów wolontariatu z Wożuczyna . Celem głównym projektów była aktywizacja społeczna seniorów z Parafii Wożuczyn, poprzez wzmocnienie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku seniora oraz utrzymanie tradycji kulinarnych w Parafii Wożuczyn.
Inicjatywy lokalne miały na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzenia czasu wolnego, integrację międzypokoleniową poprzez wspólne pieczenie, odtwarzanie przepisów kuchni lokalnej, doskonalenie komunikacji z młodzieżą, poszukiwanie prostych przepisów oraz wzrost samooceny wśród seniora. Projekty skierowane do 23 odbiorców ze środowiska lokalnego Wożuczyna (powiat tomaszowski) .
„Nasz świat, nasza przyroda i nasz dom”- to symulacja ekologiczno- obywatelska zrealizowana przez 10 wolontariuszy i liderów wolontariatu z Lubaczowa. Celem zadania było umożliwienie osobom młodym, z niepełnosprawnościami zdobywanie nowych umiejętności w sferze społecznej, poznawczej, pogłębianie ich wrażliwości i wzmacnianie potrzeby nawiązywania kontaktów z otoczeniem i przyrodą. Celem bezpośrednim było wzbogacanie wiedzy na temat dbania o środowisko, przyrodę, wypracowanie zasad segregacji odpadów, odwiedzenia miejsc gdzie segregowane są śmieci- punktu selektywnego zbierania odpadów. Projekt skierowany do 24 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Lubaczowie- młodych osób z niepełnosprawnościami z Lubaczowa (powiat lubaczowski)
Łącznie 80 uczestników projektu „Caritasowa Akademia Talentów!” zrealizowało 8 symulacji ekologiczno-obywatelskich skierowanych łącznie do 121 osób z 4 środowisk lokalnych Sitańca, Józefowa, Lubaczowa i Wożuczyna.
Niebawem przedstawimy efekty prac w realizowanym przez naszą Caritas projekcie w formie audiowizualnej oraz w postaci merytorycznego narzędzia dla tych, którzy chcą sformalizować swoje działania pomocowe w formie założenia w swoich miejscowościach Szkolnego Koła Caritas, bądź Parafialnego Zespołu Caritas.