Część II: Lokalne inicjatywy Wolontariuszy Caritas Zamość realizowane w ramach Projektu NOWEFIO- Józefów i Lubaczów (MOW)

Kolejne inicjatywy ekologiczno-obywatelskie realizowane były w Józefowie oraz w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Lubaczowie. Osoby z Parafialnego Zespołu Caritasz Józefowa  zrealizowały 2 projekty współpracujące, zaś wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – kreatywny projekt ekologiczny. Przedstawiamy ideę trzech inicjatyw skierowanych do lokalnych mieszkańców lokalizacji Józefów i Lubaczów.

„Jesteśmy z Wami” i ,,Razem możemy więcej”- to dwa projekty współpracujące, wzajemnie uzupełniające się działaniami realizowane w Józefowie. Podczas spotkań wolontariuszy i liderów wolontariatu – członków Parafialnego Zespołu Caritas z Józefowa (20 osób) zaangażowali oni młode osoby niepełnosprawne ze Szkolnych Kół Caritas Parafii Józefów, uczestników Warsztatów Terapii  Zajęciowej z Józefowa i Dominikanówki,  uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Józefowa, KGW ,,Jarzębinki” ze Stanisławowa, wolontariuszy Caritas oraz seniorów z Klubu Seniora Wigor.

Cel główny inicjatyw: rozwijanie i doskonalenie umiejętności manualnych osób z niepełnosprawnościami, zwiększenie ich samodzielności, zwiększenie posługiwania się narzędziami do wykonywania palm wielkanocnych. Projekty skierowane do 28 odbiorców ze środowiska lokalnego Józefowa (powiat biłgorajski).

„Drewno naszą pasją” – projekt realizowany przez 10 wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie. Grupa docelowa oraz realizatorzy to chłopcy przebywający w ośrodku. Realizacja projektu dała szanse na wzbogacenie oferty zajęć, rozbudzenie zainteresowań i aktywizowanie prowadzonych w placówce form aktywności  o zajęcia ze stolarstwa tj. praca wytwórcza. Nauka koncentracji, odpowiedzialności, uważności, kreatywności, planowania, zaradności  i współpracy- to główne cele przeprowadzonej symulacji ekologiczno-obywatelskiej. Efekty pracy, to różnego rodzaju formy dekoracyjne i użytkowe oraz swoboda twórcza.

Projekt skierowany do 15 wychowanków ośrodka w Lubaczowie- młodych osób czasowo przebywających w ośrodku w Lubaczowie (powiat lubaczowski) .

Kolejny artykuł, to kolejne interesujące i kreatywne inicjatywy…