Warsztaty pszczelarskie – czyli „PORA NA SENIORA!”

W dniu 20.08. seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Cieszanowie oraz seniorzy z Klubu Seniora warsztatami pszczelarskimi w Api-Raju rozpoczęli realizację projektu „Pora na seniora”, w ramach projektu Senior Caritas organizowanego przez Caritas Polska oraz Fundację Biedronki.

Api-Raj, to wyjątkowy ogród stworzony przez Alicję i Jerzego Pałczyńskich – pasjonatów pszczelarstwa, wędkarstwa, rzeźbiarstwa, górskich wędrówek – pełen kwiatów, zwierząt, a wśród nich pszczół, które nie tylko produkują miód, ale też posiadają cenne właściwości lecznicze. W ramach projektu Senior Caritas grupa seniorów z Cieszanowa skorzystała z wielu dobrodziejstw znajdujących się w tym rajskim, zielonym zakątku. Wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji, którą wygłosił gospodarz – Pan Jerzy, na temat fascynującego świata pszczół, cennych właściwości miodu, propolisu, tajemniczo brzmiącej pierzgi, czyli połączenia pyłku kwiatowego, miodu, mleczka pszczelego oraz enzymów pszczelich. Następnie każdy uczestnik warsztatów miał możliwość skorzystania z apiinhalatorium – leczniczego domku wypełnionego powietrzem prosto z ula. Apiterapia doskonale wpływa na dobre samopoczucie, wspomaga odporność organizmu, leczenie astmy a nawet depresji. Po wzmacniającej i dobroczynnej kuracji pszczelimi produktami mogliśmy delektować się smakołykami przygotowanymi przez gospodarzy – miodem z posypką, proziakami wypiekanymi na tradycyjnej blasze kuchennej, grillowanymi kiełbaskami i wieloma jeszcze innymi pysznościami. Api-Raj w Cieszanowie, to wyjątkowe miejsce – zielona oaza spokoju, relaksu, błogiego odpoczynku, kulinarnych – rajskich smakołyków oraz cudownych, wspaniałych ludzi.

 Dzięki wsparciu Caritas Polska, będąc beneficjentami projektu Senior Caritas, mogliśmy skorzystać z całego wachlarza dobrodziejstw przyrodniczych, estetycznych, zdrowotnych, kulinarnych jakie oferuje Api-Raj. Dla seniorów był to czas błogiego relaksu, doświadczania pozytywnych emocji i ciepłych relacji, które na długo pozostaną w ich sercach i wspomnieniach. Skromne słowa dziękuję, to zbyt mało, aby wyrazić wdzięczność za dobroć oraz życzliwość, która wraz z otrzymaniem grantu Senior Caritas   stała się naszym udziałem. Z niecierpliwością czekamy na realizację kolejnych etapów projektu!