Centrum Migrantów i Uchodźców

Dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej informuje, iż od dnia

01 kwietnia 2022 roku w siedzibie Caritas przy ul. Matejki 21, 22-400 Zamość,  funkcjonuje

„Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom”  (CPMiU)

Zadanie finansowane przez Caritas Polska, realizowane w ramach Programu

„Pomoc dla Ukrainy Zbiórka 27.02.2022” (506-13-07)

Centrum powstało, aby wspierać osoby dotknięte jarzmem wojny i oferuje pomoc osobom i rodzinom które znalazły się na terenie naszego kraju i przebywają w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Ponad to, systematycznie organizuje pomoc humanitarną w Ukrainie w postaci zakupu sprzętów oraz pomocy rzeczowej w postaci „PACZKI DLA UKRAINY”

Osoby, rodziny, parafie udzielające czasowego schronienia osobom pochodzącym z terytorium okupowanej Ukrainy mogą ubiegać się w Centrum o wsparcie rzeczowe oraz refundację zakupów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osób czasowo przebywających na terenie naszej diecezji.

Warunkiem udzielenia pomocy jest wypełnienie niezbędnej dokumentacji, która znajduje się w załączniku.

O jaką pomoc mogą ubiegać się uchodźcy?

1. pomoc rzeczową w postaci żywności, odzieży, obuwia, środków higieny osobistej
  2. zakup leków, artykułów i środków medycznych
  3. pomoc w postaci kart przedpłaconych
  4. opłatę za tłumaczenie dokumentów
  5. pomoc w wypełnianiu dokumentów

Każda osoba ubiegająca się o pomoc i wsparcie zobowiązana jest do złożenia dokumentacji w postaci:

1. Wypełnionej Karty rejestracyjnej beneficjenta CPMiU (w przypadku rodziny Kartę wypełnia i podpisuje osoba dorosła w imieniu swoim i swoich małoletnich dzieci dla każdej osoby oddzielnie); Zał. Nr 1
  2. Złożenia wniosku o udzielenie pomocy
  • Wniosek o udzielenie pomocy rzeczowej; Zał. Nr 2
  • Wniosek o refundację poniesionych kosztów; Zał. Nr 3

Po otrzymaniu kompletu dokumentów, Komisja ds. udzielania pomocy informuje osobę/rodzinę o przyznanym wsparciu, wydając:

1. Decyzję o przyznaniu pomocy rzeczowej; Zał. Nr 4
  2. Decyzję o przyznaniu pomocy w postaci refundacji ; Zał. Nr 5

Każdy wniosek o pomoc rozpatrywany jest indywidualnie, mając na uwadze kompleksową pomoc osobom i rodzinom.

Zapraszamy do kontaktu z pracownikami CPMiU  w wyznaczonych dniach i godzinach oraz poprzez kontakt e-mail.

Wszystkie dane kontaktowe znajdują się na plakacie informacyjnym.

Aby usprawnić kontakt  poniżej znajdują się dokumenty do pobrania: