Aktywizacja społeczności lokalnej Józefowa w ramach realizacji projektu “Akademia Liderów Wolontariatu!”

W okresie od 01.01.2022 roku do 30.04.2022 roku wolontariuszki biorące udział w projekcie przygotowały dwie autorskie inicjatywy w ramach realizacji projektu „Akademia Liderów Wolontariatu!”.  W przedsięwzięciu aktywnie udział brało 10 uczestniczek, które opracowały współpracujące ze sobą projekty społeczne pod nazwą „Przyjdź do nas!”„Pomagaj  z nami!”.

Celem inicjatyw autorskich była aktywizacja lokalnej społeczności ze zwróceniem szczególnej uwagi na uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Józefowa, seniorów z Klubu Seniora „Wigor”, osób starszych z terenu Gminy Józefów, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Józefowa oraz uczestników Szkolnych Kół Caritas z Parafii Józefów. Działania przygotowawcze rozpoczęły się już w III kwartale 2021r. – ich idea opierała sie na zbieraniu i segregowaniu zróżnicowanych roślin, aby powstały z nich piękne, wielkanocne palmy.

Głównymi założeniami projektów było zachęcenie seniorów do angażowania się w działalność charytatywną na rzecz potrzebującego człowieka, pozyskanie nowych wolontariuszy do Parafialnego Caritas oraz integracja międzypokoleniowa. Podczas cyklicznych spotkań uczestnicy pod okiem „Liderek Wolontariatu” nabyli umiejętności projektowania i doboru elementów do palm, nauczyli się tworzyć kwiaty z kupionych materiałów, pozyskiwali naturalne elementy tj. bazie, bukszpan aby zachwycić efektem końcowym – pięknymi palmami wielkanocnymi.

Systematyczne, wielomiesięczne spotkania dały zamierzony efekt. Miła atmosfera, wspólna nauka, integracja przy przekąskach i pysznej kawie zachęciły osoby niepełnosprawne, młodzież i seniorów do wspólnych spotkań. Kupiony w ramach realizacji projektów społecznych ekspress do kawy będzie służył wolontariuszom przez długie lata.

Projekty współfinansowane zostały przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wspólnie spędzony czas przy realizacji ww. zadań na długo pozostanie w pamięci uczestników i zaowocuje powiększeniem grona wolontariuszy w Parafialnym Zespole Caritas w Józefowie.