Ogólnopolska pielgrzymka Caritas

Dnia 17 czerwca 2023r. przedstawiciele PZC i SKC z Jarosławca wraz ze swoimi rodzinami wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.

Na początku wysłuchaliśmy przejmującego świadectwa albertynki s. Teresy Pawlak – koordynatorki wolontariatu w Caritas Archidiecezji Krakowskiej a następnie konferencji „Oblicze Miłosierdzia” , którą wygłosił o. Michał Legan OSPPE – kierownik redakcji programów katolickich w TVP.

W południe Eucharystii wraz z uroczystym posłaniem niesienia Bożego Miłosierdzia przewodniczył bp Jan Zając.

Witając zebranych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, kustosz ks. Zbigniew Bielas zwrócił uwagę, że tabernakulum w bazylice jest w kształcie kuli ziemskiej. – Ono nam ukazuje pole działania, gdzie możemy świadczyć miłość i miłosierdzie karmiąc się Ciałem Chrystusa – mówił ks. Bielas podkreślając dziękczynny charakter pielgrzymki.

W czasie homilii, bp Wiesław Szlachetka-  przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na to, że Jezus w Kościele utożsamia się z tymi, którzy potrzebują pomocy i miłosierdzia. Robi to dlatego, aby członkowie Kościoła mieli okazję Go spotkać, dotknąć i uczynić coś dla Niego. – Jezus, utożsamiając się z najmniejszymi naszymi braćmi i siostrami pragnie, abyśmy przebudzili się z letargu egoizmu, abyśmy stali się bardziej wrażliwi, bardziej współczujący, w ten sposób Jezus razem z nami chce „przemieniać ziemię w niebo”.

Na koniec liturgii odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu oraz Akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymka zakończyła się koronką do Bożego miłosierdzia.

Elżbieta Rząd – Zastępca Prezesa Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii  pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Jarosławcu  oraz opiekun Szkolnego Kola Caritas w Jarosławcu.