III Regionalne Spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Biłgoraju

W ostatnim czasie w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się III Spotkanie Członków i opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Spotkanie zorganizowało najstarsze SKC w naszej diecezji, które działa przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. W spotkaniu tym uczestniczyło ponad sto osób, zrzeszonych w Kołach z dziewięciu szkół, głównie z rejonu biłgorajskiego. Przybyłych na to wydarzenie przywitał ks. Prałat Józef Flis. Następnie wszyscy uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej przez kilku kapłanów pod przewodnictwem ks. Adama Sobczaka – dyrektora Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po eucharystii oraz wspólnym poczęstunku opiekunowie SKC dokonali prezentacji dotychczasowej działalności w swoich środowiskach. W podsumowaniu ks. Adam Sobczak podziękował za dotychczasową działalność na rzecz potrzebujących. Młodzi wolontariusze usłyszeli w trakcie tego spotkania wiele ciekawych treści m.in. że: Caritas to miłość, określony rodzaj miłości – miłość bratnia, podnosząca, wspierająca, akceptująca. Do takiej miłości-pomocy względem wszystkich potrzebujących, ubogich i słabych – bez oglądania się na rasę, wyznanie, narodowość czy stopień winy – wzywa i uzdalnia chrześcijan Jezus Chrystus. Miłość tak pojęta nie może nie stawiać wspieranemu nieodzownych wymagań, a nierzadko też obyć się bez profesjonalnych umiejętności. Jednak pierwsze w kolejności i hierarchii pozostaje proste otwarcie na zgnębioną siostrę lub brata. To jest Caritas Kościoła w najistotniejszym sensie i ona jest racją bytu organizacji, której na imię CARITAS.

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas było połączone z jeszcze jedną inicjatywą. Ks. Sylwester Zwolak oraz ks. Tomasz Bazan, odpowiedzialni za przygotowanie wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży w naszej diecezji zachęcali do włączenia się w wolontariat przy organizowaniu Światowych Dni Młodzieży.  Powiedzieli o tym, że członkom Szkolnych Kół Caritas bliskie jest niesienie pomocy. Poprzez włączenie się wolontariat ŚDM mają okazję poszerzyć własną perspektywę służby na rzecz potrzebujących.