Wolontariat Caritas. Coś nowego?

Bardzo nam zależy, by wielu ludzi dobrej woli i otwartego serca włączyło się w dzieło pomocy najbardziej potrzebującym. Pragniemy, by Caritas był Organizacją działająca w całej Naszej Diecezji. Chcemy docierać do najmniejszych parafii, szkół i środowisk. Mamy ludzi wielkiego serca, którzy chcą dać swój czas i siebie, by zjednoczyć i poprowadzić im podobnych. Dlatego Dekretem Naszego Ks. Biskupa Mariana Rojka został zatwierdzony Statut i Organizacja Wolontariatu Caritas Naszej Diecezji. Powstały Rejony, ich Koordynatorzy oraz Zarząd.

Diecezja podzielona została na rejony: Biłgorajski, Hrubieszowski, Lubaczowski, Tomaszowski i Zamojski. Każdy rejon ma swoich koordynatorów. Ich zadaniem jest kontakt ze Szkolnymi Kołami i Parafialnymi Zespołami Caritas oraz wszystkimi grupami, które prowadzą dziłalność charytatywną, ale i wolontariuszami innych organizacji, np. Światowych Dni Młodzieży, by podejmować wspólne działania, dzielić się doświadczeniami i koordynować prace z Zarządem Caritas.
W Diecezji w różnych parafiach już od dawna istnieją Szkolne Koła i Parafialne Zespoły Caritas, ale działały w pojedynkę i w rozproszeniu. Teraz chcemy połączyć nasze wysiłki i skoordynować wszystkie prace i akcje.
Pierwsze oficjalne spotkanie koordynatorów odbyło się 19 lutego w Domu Diecezjalnym w Zamościu. Rozmawialiśmy o działaniach na Wielki Post: o skarbonkach jałmużny wielkopostnej, ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności „Tak, pomagam”, o paschalikach, barankach i świecach wielkanocnych, o wyjeździe na ogólnopolską pielgrzymkę Caritas do Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach – mamy jubileusz 25 lecia Caritas w Polsce.
Wszystkich zainteresowanych współpracą i włączeniem się w działania Caritas odsyłamy do koordynatorów w swoich rejonach. Znajdziecie kontakt z nimi na naszej nowej stronie internetowej: http://zamosc.caritas.pl albo facebooku.
Wszystkich niezrzeszonych zapraszamy do wsparcia różnorodnych dzieł, np. do przekazania 1 % ze swoich podatków, by pomóc dzieciom z Naszej Diecezji.

 

Koordynator Diecezjalny Wolontariatu Caritas
Aneta Tryniecka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz