Rozkwit wolontariatu Caritas – w rejonie biłgorajskim

18 marca 2016 r. w kościele p.w. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się V Spotkanie Szkolnych Kół Caritas Rejonu Biłgorajskiego. Gospodarzem spotkania było najstarsze SKC w naszej diecezji, działające od 2000 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Spotkanie rozpoczęło się wspólną Mszą św. odprawioną w intencji wolontariuszy i pracowników Caritas przez ks. Adama Sobczaka – dyrektora Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Podczas pięknie przygotowanej przez wolontariuszy liturgii słowa modliliśmy się o głębsze zrozumienie postawy samarytańskiej wobec bliźniego, który znalazł  się w potrzebie. Ks. Adam Sobczak pokreślił jak ważnym świadectwem wiary jest zaangażowanie się w wolontariat. Mówił jak wielkim skarbem dla Kościoła są ludzie, którzy kierując się miłością do Boga chcą nieść pomoc potrzebującym.

Po eucharystii miał miejsce krótki poczęstunek, podczas którego był czas na integrację i wspólne poznanie się z wolontariuszami z innych szkół. W sumie na spotkaniu było ok. 100 wolontariuszy z SKC wraz z opiekunami z kilku szkół rejonu biłgorajskiego:

Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Katolickie Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, Gimnazjum Nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju, Zespół Szkół Samorządowych w Tereszpolu – Kukiełkach, Zespół Szkół w Księżpolu,  Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju.

W spotkaniu uczestniczyła również Aneta Tryniecka – koordynatorka wolontariatu diecezji zamojsko lubaczowskiej, która w trakcie spotkania przekazała wiele cennych informacji. Gościli również rodzice małego Jasia, który urodził się niewidomy. Rodzice w imieniu Jasia podziękowali za okazaną pomoc i zaangażowanie wolontariuszy w zbiórce na rzecz operacji ich dziecka.

Ważnym punktem całego spotkania było również oficjalne rozpoczęcie akcji „Kilometry Caritas”. Wolontariusze Caritas spróbują pobić rekord Guinnessa. Będą układać “łańcuszek” ze złotówek (moneta obok monety). Zebrane przy okazji pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie Jasia, Igi z Biłgoraja oraz innych chorych dzieci z naszej diecezji. Wielki finał odbędzie się 29 maja 2016 r. w Lubaczowie.

Wolontariat pod szyldem Caritas w rejonie biłgorajskim cały czas się rozwija. Najmłodszy wolontariusz – Michał ma 8 lat i uczestniczył już w wielu akcjach Caritas. Wolontariusze uczestniczą w szeregu akcji. Całkiem niedawno odbyła się akcja „Tak, Pomagam”, gdzie w rejonie biłgorajskim zebrano w sieci Biedronka 1 tonę i 328 kg żywności. Dzięki tej akcji kilkaset rodzin potrzebujących wsparcia otrzymało świąteczne paczki z żywnością o długim terminie ważności. Kilka młodych matek otrzymało wyprawki dla dzieci. Samotny mężczyzna otrzymał pomoc w umeblowania zniszczonego przez wilgoć i pleśń mieszkania.  Odbyły się liczne zbiórki dla niewidomego Jasia i chorej na padaczkę Igi z Biłgoraja. W sumie SKC zebrało na ten cel 20 tys. zł. Pomoc ta była bardzo znacząca.

Ponadto wolontariusze będą uczestniczyć w  Światowych Dniach Młodzieży.