Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej organizatorem wyjazdu w Bieszczady dla wolontariatu Caritas z Lubaczowa

W dniach 05-08 lipca 2021 roku grupa osób aktywnie działających w Caritas w Lubaczowie – uczestników projektu „Czas na Młodzież 2019” spędzała intensywnie czas w Ośrodku w Zatwarnicy w Bieszczadach. Wyjazd dofinansowany został ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu przez Caritas Polska, którego Partnerem jest Caritas naszej Diecezji.

W wyjeździe wypoczynkowo-integracyjnym do Zatwarnicy w Bieszczadach wzięła udział młodzież należąca do wolontariatu Caritas w Lubaczowie. Wyjazd był kontynuacją działań projektowych w postaci podnoszenia kompetencji społecznych i aktywnej formy wypoczynku.

30 uczestników projektu pod opieką Ks. Sławomira Skowrońskiego – coacha grupy w Lubaczowie, przy wsparciu wolontariuszy i Siostry Małgorzaty, odwiedziło urocze miejsca, podziwiało cuda natury oraz regenerowało siły aby móc z większym zapałem podejmować swoje codzienne obowiązki.

Pierwszego dnia już od wczesnych godzin porannych, odpoczywali i relaksowali się nad Jeziorem Solińskim oraz spędzili czas na plaży. Nie zabrakło też czasu na spacer nas Soliną. W godzinach popołudniowych udali się do Zatwarnicy, by tam zakwaterować się, posilić oraz wziąć udział w wieczorze integracyjnym, podczas, którego do późnego wieczoru były gry i zabawy.

Kolejny dzień był czasem, który poświęcili na wędrówki po szlakach górskich. Po kilku godzinach wędrówki zdobyli Połoninę Caryńską, gdzie zachwycali się pięknem stworzenia i podziwiali przepiękne widoki.

Trzeci dzień wyprawy to dalsze wędrówki i zdobywanie kolejnych szczytów, tym razem pokonując wiele kilometrów dosyć trudnej trasy – najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę. Nagrodą za podjęty trud był uroczy pejzaż, którym mogli się zachwycać. Na zakończenie kolejnego dnia wyprawy – czekała na nich w ośrodku przy potoku biesiada grillowa, gdzie przy wspólnym śpiewie, tańcach integracyjnych, wspólnym stole i wyśmienitych potrawach z grilla mogli miło spędzić ze sobą czas.

Wszystko co dobre, niestety szybko się kończy. Tak też było w przypadku wycieczki. Szereg spotkań, warsztatów i intensywny program wyjazdu nie przeszkodził uczestnikom w odpoczynku w Polańczyku i na zwiedzaniu Przemyśla w czwartym, ostatnim dniu wyjazdu. Odwiedzili Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, gdzie każdy miał czas na indywidualną modlitwę oraz spacer po dróżkach kalwaryjskich. Odwiedzili także grób Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.

Jak będą wspominali intensywny, upalny, wspólnie spędzony czas? „Było super!”, „Chcemy to powtórzyć”, „Dziękujemy za wszystko, co było nam dane podczas tego wyjazdu…”