Co dalej z Wenezuelą? Po wyborach prezydenckich panuje chaos. W wyniku protestów, aresztowano blisko 2000 uczestników demonstracji, 20 osób zostało zabitych a około 90 rannych. Wenezuela pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym i migracyjnym (blisko 8 mln opuściło kraj) potrzebuje zmian. Caritas Polska kontynuuje pomoc. Na granicy Kolumbii i Wenezueli w Cúcucie znajdują się rzecznik prasowy Caritas Polska – Marcin Majewski i kierownik ds. pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska – Nina Mocior (kontakt do przedstawicieli Caritas Polska – tel. / WhatsApp + 57(312)474-9740).
- Pracownicy Caritas Polska z wizytą w Kolumbii analizują potrzeby i planują działania pomocowe – Do Kolumbii przyjechaliśmy z 5 edycją programu „Paczka dla Wenezueli”. Ale w związku z sytuacją, od 2 sierpnia jesteśmy przy granicy w kolumbijskim mieście Cúcuta, gdzie analizujemy potrzeby i przygotowujemy się do udzielania natychmiastowej pomocy uciekającym Wenezuelczykom. Większość z nich przyjeżdża bez niczego, często nielegalnie i najczęściej są skazani na kilkumiesięczną pieszą wędrówkę. Najpilniejsze potrzeby to: zestawy produktów higienicznych, buty i ubrania wierzchnie na podróż przez góry – relacjonuje Nina Mocior – Link do materiału video: https://we.tl/t-lXrFN6cBl4
- Protestowaliśmy, prosiliśmy o interwencję. My ludzie bez broni zwykli obywatele. Byłem częścią tego ruchu, aż w końcu opuściłem Wenezuelę, bo czułem rozczarowanie i frustrację. Ogromną frustrację, że nie mogę nic zrobić w tej sytuacji, że mogę po prostu umrzeć podczas kolejnego protestu. Teraz w Wenezueli rozgrywa się ten sam scenariusz. Moja rodzina jest ogromnie przerażona. Kiedy rząd jest pod presją, ogranicza zasoby i ludzie muszą skupić się na podstawowych potrzebach, nie mogąc kontynuować protestów. – Alfonso Orozco wolontariusz i sportowiec o kolumbijsko-wenezuelskich korzeniach – Link do materiału video: https://we.tl/t-l2CDk35pc4
- Ponad 4,4 miliona Wenezuelczyków ma problem z dostępem do żywności, schronienia, edukacji i formalnego zatrudnienia w krajach przyjmujących. 92% żyje poniżej granicy ubóstwa
- Żeby wyżywić 5 osobową rodzinę w Wenezueli potrzeba około 550 dolarów miesięcznie, a minimalna płaca to 3,5 dolara, za które obecnie można kupić 2 kg mąki
- Granicę Kolumbii z Wenezuelą na moście Bolivara codziennie przekracza około 50 000 ludzi
- Rusza 5 edycja Programu „Paczka dla Wenezueli”, na który łącznie z obecną Caritas przeznaczyła 1,6 miliona euro. Program objął wsparciem już 31 153 osoby.
Po wyborach prezydenckich pogrążoną w ogromnym kryzysie Wenezuelę, ogarnął chaos. Kiedy w dniu wyborów już o 23.00 ogłoszono wyniki, część ludzi wyszła na ulice, zaczęły się protesty. Kolejnego dnia natomiast miasta zamarły: z powodu napięć wokół wyborów prezydenckich i głosów o aresztowaniach opozycji ludzie zostali w domach. W większości miast Wenezueli nie funkcjonowała komunikacja, zamknięto sklepy. Oficjalnie w masowych protestach aresztowano 2000 uczestników demonstracji, 20 osób zostało zabitych. Siły rządowe szukają kolejnych 1000 osób. Przedstawiciele Caritas Polska są obecnie w Kolumbii, w mieście Cúcuta przy granicy z Wenezuelą, gdzie przygotowują się na wypadek nowej fali uchodźców z Wenezueli. – Do Kolumbii przyjechaliśmy, aby uruchomić piątą edycję programu „Paczka dla Wenezueli”. Ale w związku z aktualną sytuacją, od 2 sierpnia jesteśmy przy granicy, w mieście Cúcuta, gdzie analizujemy potrzeby i przygotowujemy się do udzielania natychmiastowej pomocy osobom uciekającym z Wenezueli. Większość z nich przyjeżdża bez niczego, często nielegalnie i najczęściej są skazani na kilkumiesięczną pieszą wędrówkę w inne regiony kraju lub poza kraj. Najpilniejsze potrzeby to zestawy produktów higienicznych, buty i ubrania wierzchnie na podróż przez góry. – relacjonuje Nina Mocior.
Zgodnie z informacją od pracownika przejścia granicznego Kolumbii z Wenezuelą, granicę na moście Bolivara codziennie przekracza około 50 000 osób, z czego około 17 tysięcy to migranci, uciekający z Wenezueli do Kolumbii lub dalej, poza jej granice. 70% z osób codziennie przekraczających tę granicę tworzy ruch wahadłowy, typowy dla przygranicznego miasta: ludzie udają się do Kolumbii w celach ekonomicznych: zakupów i pracy, bo warunki zatrudnienia w Wenezueli i Kolumbii dzieli przepaść. Zdarzało się, że granicę wenezuelsko- kolumbijską przekraczało w tym miejscu łącznie 80 – 100 tysięcy osób dziennie.
Alfonso Orozco, sportowiec o wenezuelskich i kolumbijskich korzeniach wyjechał z Wenezueli 8 lat temu: – Protestowaliśmy, prosiliśmy o interwencję. My ludzie bez broni zwykli obywatele. Byłem częścią tego ruchu, aż w końcu opuściłem Wenezuelę, bo czułem rozczarowanie i frustrację. Ogromną frustrację, że nie mogę nic zrobić w tej sytuacji, że mogę po prostu umrzeć podczas kolejnego protestu. Teraz w Wenezueli rozgrywa się ten sam scenariusz. Moja rodzina jest ogromnie przerażona. Kiedy rząd jest pod presją, ogranicza zasoby i ludzie muszą skupić się na podstawowych potrzebach, nie mogąc kontynuować protestów.
Dramatyczna codzienność
Tonąca w chaosie Wenezuela liczy na zmiany i pomoc. Ponad 4,4 miliona Wenezuelczyków boryka się z trudnościami w dostępie do żywności, schronienia, opieki zdrowotnej, edukacji i formalnego zatrudnienia w krajach przyjmujących. Organizacje humanitarne szacują, że 92% mieszkańców Wenezueli żyje poniżej granicy ubóstwa, wskaźnik nieodżywienia wynosi 20%, a co czwarta nastolatka ma anemię. Ten niegdyś najbogatszy kraj w Ameryce Południowej, dziś walczy z głodem, inflacją i przestępczością. – Musiałem zamknąć szkołę akrobatyki i parkour oraz firmę odzieżową z powodu ogromnej inflacji. – mówi Alfonso. – Żeby wyżywić 5 osobową rodzinę w Wenezueli potrzeba około 550 dolarów miesięcznie, a płaca minimalna jest na abstrakcyjnie niskim poziomie, to 3,5 dolara, równowartość 130 boliwarów. Obecnie można za nie kupić 2 kg mąki do przygotowania arepy, czyli okrągłych placków chlebowych będących odpowiednikiem chleba – komentuje Nina Mocior. – Siła nabywcza wenezuelskiego Boliwara niemal nie istnieje. Tylko od 2023 roku wartość waluty zmniejszyła się 10-krotnie.
Oprócz ogromnej inflacji i niedożywienia, kolejnym problemem jest przestępczość – Mieszkałem w Caracas, jednym z najniebezpieczniejszych miast. Po kilku próbach rabunku, porwań, atakach uzbrojonych przestępców, ciągłej obawie, czy za tydzień będę jeszcze żył i innych traumatycznych doświadczeniach, zdecydowałem się wyjechać – kontynuuje Alfonso.
Od 2015 roku, kraj opuściło już niemal 8 mln osób. – Kryzys ekonomiczny najsilniej dotyka tych, którzy mają najmniej – zauważa Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska – W Wenezueli 92% ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Zaspokojenie podstawowych potrzeb takich jak woda, żywność, opieka medyczna czy elektryczność i paliwo są bardzo utrudnione, czasem niemożliwe.
Caritas Polska kontynuuje pomoc – Jesteśmy na tej planecie, aby współpracować, a nie konkurować.
Obok obecnych, dostosowanych do aktualnej sytuacji działań pomocowych, Caritas Polska kontynuuje uruchomiony 4 lata temu program „Paczka dla Wenezueli” oraz wspiera najbiedniejszych Wenezuelczyków i Kolumbijczyków. – To pomoc kryzysowa – mówi Nina Mocior. – Oprócz dystrybucji paczek z produktami żywnościowymi i higienicznymi, zaczęliśmy także prowadzić program mający zapewnić ludziom narzędzia, by mogli się usamodzielnić. To szkolenia biznesowe i granty na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Poza tym prowadzimy dla społeczności lokalnych sesje dotyczące prawidłowego odżywiania i przygotowywania posiłków, aby efektywnie wykorzystać paczki otrzymane w ramach programu. Organizujemy również akcje środowiskowe które polegają np. na sprzątaniu miejsc użyteczności publicznej lub parków, naprawie infrastruktury wodnej i sanitariatów, oraz pomocy w organizacji lokalnych systemów gospodarki odpadami.
Alfonso Orozco w Polsce zaangażował się we wsparcie programu „Paczka dla Wenezueli”. – Widziałem, jak Wenezuelczycy bardzo cierpią i wiem, że potrzebują pomocy. Ludzie zmienili się w myśliwych polujących na podstawowe produkty. Każdy jest gotów zrobić wszystko, aby zapewnić przetrwanie sobie i swojej rodzinie. Nawet jeśli wiąże się to z kradzieżą, korupcją, atakowaniem innych czy jedzeniem śmieci.
Projekty Caritas prowadzone są w regionach przy granicy wenezuelsko-kolumbijskiej: w Norte de Santander – Cúcuta, Villa del Rosario, Los Patios, Zulia i San Cayetano, a także w regionie Cundinamarca – Soacha, Bogota i Sibaté. Program „Paczka dla Wenezueli” Caritas Polska prowadzony jest od 2020 roku wraz z lokalnymi partnerami Caritas Kolumbia i współfinansowanymi przez Jeronimo Martins i Caritas Kolumbia. Dzięki wsparciu darczyńców do tej pory na program przeznaczono 1,2 mln euro, a łącznie z obecną edycja
– Jestem bardzo wdzięczny za ogromne wsparcie, jakie przekazuje Caritas. Dla Wenezuelczyków, jest ono teraz niezwykle potrzebne. Wiem, że odbywa się ona przez Kolumbię, ponieważ oczywiście wjazd do Wenezueli z pomocą jest prawie niemożliwy – podkreśla Alfonso. – Chcę podziękować każdej osobie, która przekazała darowiznę. Dziękuję nie tylko osobiście, ale w imieniu każdego Wenezuelczyka. Potrzebujemy was, naprawdę! Jesteśmy na tej planecie, aby współpracować, a nie konkurować.
Jak pomóc?
Pomoc dla potrzebujących można przekazać:
Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/wenezuela
Robiąc przelew BLIK na telefon o treści WENEZUELA przesłany pod numer +48 668 070 000.
Wpłacając dowolną kwotę na konto: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (Bank PKO BP S.A.) lub 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (Bank Millenium S.A.), tytuł wpłaty: WENEZUELA
Wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Więcej o pomocy dla Wenezueli na www.caritas.pl/wenezuela
TEMAT w liczbach
7000 z 7,7 mln – tylko tylu Wenezuelczyków poza granicami kraju głosowało w ostatnich wyborach
1200 – liczba osób aresztowanych podczas demonstracji po wyborach w Wenezueli
4,4 mln – tylu Wenezuelczyków ma problem z dostępem do żywności, schronienia, opieki zdrowotnej, edukacji i formalnego zatrudnienia w krajach przyjmujących
Co 4 nastolatka w Wenezueli ma anemię
Ok 50 tysięcy Wenezuelczyków codziennie przekracza granicę z Kolumbią w mieście Cucuta
23 kg – tyle waży Paczka dla Wenezueli dostarczana przez Caritas Polska od 2020 roku
31 000 beneficjentów otrzymało dotychczas wsparcie Caritas Polska w ramach „Paczki dla Wenezueli”
10 x – tyle zmniejszyła się wartość boliwara wenezuelskiego w 2023 roku
1,2 mln EUR to łączna kwota wsparcia od początku programu Paczka dla Wenezueli
3320 – tylu beneficjentów otrzyma wsparcie Caritas Polska w ramach „Paczki dla Wenezueli” w 2024 roku
Ok 8 mln osób uciekło dotychczas z Wenezueli
92% populacji w Wenezueli żyje poniżej granicy ubóstwa
190% – poziom inflacji w Wenezueli w styczniu 2024 roku
26 % dzieci w wieku od 0 do 17 lat nie chodzi do przedszkoli i szkoły w Wenezueli
62,5% rodzin migrantów w Kolumbii spożywa 2 posiłki dziennie lub mniej
96 na 100 migrantów wenezuelskich w Kolumbii pracuje nielegalnie