Skrzydła i Dwa Talenty – po raz 20. ruszają dwa flagowe programy stypendialne Caritas Polska. Od początku ich istnienia największa organizacja dobroczynna w Polsce przekazała 21 mln złotych na stypendia dla 14 tysięcy dzieci. Stypendia są przyznawane w kwocie 1500-2000 zł. Program Skrzydła wspiera dzieci z najuboższych rodzin, a program Dwa Talenty tych, którzy rozwijają swoje pasje i uzdolnienia.
- Olimpiada! Za 4 lata na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles ma szanse pojechać absolwentka stypendium Caritas Aniela Kozłowska: Od wielu lat Caritas pomaga mi na mojej ścieżce sportowej (https://we.tl/t-ueHJNFNFyD – setka Aniela Kozłowska)
- Dobry grunt do rozwoju talentów: Dzięki temu, że dzieci w naszym programie miały zapewnione wszystko, czego potrzebowały na podstawowym poziomie, mogły zrobić krok dalej i rozwinąć swoje talenty i pasje. Mamy absolwentów szkół muzycznych, osoby grające na instrumentach, a nawet reprezentanta Polski w piłce ręcznej (https://we.tl/t-vBZs2SOIuT – Elżbieta Jackiewicz koordynatorka programu Skrzydła)
- 1 300 000 zł z Caritas na stypendia dla 780 dzieci w roku szkolnym 2023/2024
- Eliza korzystała ze stypendium Caritas Polska. Ma za sobą ogromne sukcesy. Brała udział m.in. w plebiscycie na sportowca dekady, zajmując w nim drugie miejsce. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Po pewnym czasie zdecydowaliśmy, że sami chcemy wspierać utalentowane dzieci. Wspieranie ich niesamowicie „uskrzydla” darczyńców (https://we.tl/t-iHRLX3tbza – Agnieszka Steć, mama stypendystki Caritas)
- Mistrz nie musi słyszeć! Trening pływacki i popis aktorski Igora – pływanie, pokonywanie siebie i rywali, to jego wielka pasja, kocha tez aktorstwo: Jedną z moich idolek jest Lauren Ridloff. To głucha amerykańska aktorka, która zagrała m. in. w „Marvelu”. Kolejną jest Marlen Matlin, która zagrała chociażby w filmie „Dzieci gorszego Boga”. Jestem wpatrzony w tych głuchych zagranicznych aktorów (https://we.tl/t-tww6gkRm84)
- Blisko 21 mln złotych dla 14 000 dzieci w ciągu 20 lat programów Skrzydła i Dwa Talenty
Komu skrzydła, komu talenty
Programy Skrzydła i Dwa Talenty mają to długoterminowa pomoc skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich. Celem programów stypendialnych Caritas Polska jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz umożliwienie dzieciom i młodzieży rozwijania ich zainteresowań i pasji. — W każdym społeczeństwie znajdą się takie dzieci czy taka młodzież, która potrzebuje szczególnego wsparcia. I my na te potrzeby odpowiadamy już od 20 lat. Przez ten czas wsparliśmy 14 tys. dzieci. Tak naprawdę możemy powiedzieć już o całym pokoleniu. Pokoleniu S jak Skrzydła — mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.
Programy stypendialne skierowane do dzieci mogą realnie wpłynąć na poprawę sytuacji w rodzinie. Program Skrzydła skierowany jest do dzieci będących w trudnej sytuacji materialnej. Jego zadaniem jest długoterminowa pomoc uczniom szkół podstawowych i średnich. — To jeden z najlepszych programów Caritas. Widzę jak dużo może zmienić się w życiu dziecka, które ją otrzymuje. To pomoc finansowa, dzięki której po dziecku nie widać tej biedy, która czasem jest w domu i której dziecko się wstydzi: że ma stary plecak, nie ma obiadu, ubrania, zeszytu, podręcznika — mówi Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Zaspokojenie tych bardzo podstawowych potrzeb stanowi grunt, na którym dziecko może rozwijać swoje pasje i talenty. — Talent dziecka trzeba zauważyć i trzeba umieć go rozwinąć. W sytuacji, kiedy rodzic go nie dostrzega, mogą pomóc osoby z zewnątrz, by talent mógł ujrzeć światło dzienne. Nasze stypendium pozwala go rozwinąć — mówi Elżbieta Jackiewicz, koordynatorka programu Skrzydła z Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
Do programu Skrzydła kwalifikowane są dzieci z rodzin, które znalazły się trudnej sytuacji z różnych względów. — W Skrzydłach mamy dużo dzieci z niepełnosprawnościami. Mamy rodziny, w których rodzic jest chory albo z niepełnosprawnością lub zmarło jedno z rodziców. Pomoc oferujemy w wyjątkowych sytuacjach, ale również, w razie konieczności, długoterminowo. Dla nich nasze wsparcie to być albo nie być — podkreśla Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Wsparcie, w zależności od potrzeb, polega na zapewnieniu obiadu w szkole, odzieży, przyborów szkolnych oraz dofinansowaniu wycieczek i wyjazdów. Opłacane są również zajęcia wyrównawcze, pozalekcyjne i korepetycje. Od dwóch lat Caritas wspiera również dzieci i młodzież z Ukrainy, która kontynuuje naukę w polskich szkołach.
W sposób szczególny wspierane są utalentowane dzieci w programie Dwa Talenty, które wyróżniają się pasją i odnoszą sukcesy w sporcie, muzyce, tańcu, twórczości artystycznej czy nauce. W ramach stypendium finansowane są m.in. obozy sportowe, udział w zawodach, zakup instrumentów muzycznych odzieży sportowej czy materiałów naukowych.
Mistrzowskie talenty
W niedzielę skończyły się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Za 4 lata na największej sportowej imprezie świata w Los Angeles ma szansę wystąpić jedna z absolwentek programu Dwa Talenty, Aniela Kozłowska, dziś studentka SWPS. — Od wielu lat Caritas pomaga mi na mojej ścieżce sportowej. Korzystając z tego wsparcia mogę uczęszczać na dodatkowe treningi motoryczne i korzystać z fizjoterapeuty — mówi Aniela, która jest członkiem kadry narodowej juniorów w szermierce. Ostatnie sukcesy Anieli to między innymi 3 miejsce w drużynie w Pucharze Świata Juniorów w Antalyi i 3 miejsce drużynowo w Mistrzostwach Polski Juniorów.
Kiedy jedni marzą o igrzyskach olimpijskich, inni chcą pojechać na mistrzostwa świata. 16-letni Igor Sobolewski z Lublina marzy o wyjeździe na Mistrzostwa Świata Głuchych. Ma już złoty medal w sztafecie. — To jest bardzo pracowity zawodnik i ja bardzo takich cenię. Jeżeli ktoś chce pracować, to wiele osiągnie — komentuje trener Igora, który sam nauczył się języka migowego, żeby móc trenować utalentowanego nastolatka. Igor to nie tylko świetny pływak, ale również wielki talent aktorski.
— Jedną z moich idolek jest Lauren Ridloff. To głucha amerykańska aktorka, która zagrała m.in. w „Marvelu”. Kolejną jest Marlen Matlin, która zagrała chociażby w filmie „Dzieci gorszego Boga”. Jestem wpatrzony w tych głuchych zagranicznych aktorów — uśmiecha się Igor. Dla Elżbiety Grzesiuk- Zakrzewskiej, nauczycielki języka polskiego migowego ze szkoły Igora, aktorstwo to naturalna droga rozwoju kariery szesnastolatka. Język migowy to gesty, mimika, oczy – to język ciała. Głusi w komunikacji korzystają z niego i bardzo często mają umiejętności aktorskie. — W szkole jest sporo dzieci, które uczęszczają na zajęcia kółka aktorskiego. Igor bardzo się wyróżnia. Ma talent. Na zawołanie potrafi np. zagrać mimiką twarzy. Praca z nim jest po prostu przyjemna. Gdyby udało mu się pójść do szkoły aktorskiej w Łodzi czy w Krakowie… Naprawdę, bardzo mocno trzymam za niego kciuki. — mówi pani Elżbieta.
Z kolei Jakub Kwiecień, kolejny stypendysta Caritas, chciałby zrealizować swoje siatkarskie marzenia. — Oglądałem często mecze siatkówki w telewizji i pokochałem ten sport. Bartosz Kurek i Marcin Janusz to moi idole. Marzę też o tym, żeby latać i zwiedzać świat – siatkówka to realizacja obu moich marzeń. Dzięki stypendium Caritas kupuję stroje sportowe, które potrzebne są do treningów siatkówki — wyjaśnia Kuba.
Stypendia dały podopiecznym programów Caritas szanse na realizację pasji i przyniosły również pomysły na życie zawodowe. Z zapasem umiejętności i wiary w siebie wchodzą w dorosłe życie. Eliza wyczynowy etap ma za sobą, ale wciąż jest blisko kolarstwa. — Rower jest tak naprawdę najważniejszy w moim życiu. 13 lat trenowałam i ścigałam się. Dzięki stypendium Dwa Talenty z Caritas mogłam kupić nowy rower, który ułatwił mi trenowanie. Nie musiałam się martwić, że coś się zepsuje. Obecnie studiuję na Akademii Nauk Stosowanych, a w przyszłości chciałabym zostać nauczycielką wychowania fizycznego i otworzyć swoją szkółkę kolarską dla adeptów tej dyscypliny sportu. Chcę przekazać im moje doświadczenie — mówi Eliza Steć, kolarka, absolwentka stypendium Caritas, która dziś pracuje w branży rowerowej.
Jak dostać skrzydeł?
Rekrutacją do programów zajmują się Caritas diecezjalne. Brane są pod uwagę kryteria dochodowe i socjalne rodziny, jak również sytuacja samego dziecka, jego zainteresowania, umiejętności oraz dotychczasowe osiągnięcia. Uczniowie zgłaszani są poprzez szkolnych pedagogów i parafie. — Współpracujemy również z nauczycielami, którzy wskazują nam potrzeby dzieci. Czasem zgłaszają się rodzice z podstawową potrzebą: trzeba zacząć od obiadu, ubrania. A w następnych latach myślą o dodatkowych zajęciach — opowiada Agnieszka Homan. — Patrząc na minione lata, widać, że udało się pomóc wielu dzieciom, dla których pieniądze były przeszkodą.
— Myślę, że nie tylko my, ale wszyscy rodzice, którzy mają utalentowane dzieci i korzystają z tego stypendium, mogą powiedzieć, że wiele im ono daje — mówi Agnieszka Steć, mama kolarki Elizy. Przede wszystkim finansowo, ponieważ sprzęt, na którym trenowała Eliza, czy stroje nie są tanie. Eliza ma za sobą ogromne sukcesy. Brała udział m.in. w plebiscycie na sportowca dekady, zajmując w nim drugie miejsce. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Po pewnym czasie zdecydowaliśmy, że sami chcemy wspierać utalentowane dzieci. Wspieranie ich niesamowicie „uskrzydla” sponsorów, ale przede wszystkim daje dzieciom możliwość rozwoju.
Ty też możesz dodać dzieciom skrzydeł fundując stypendia!
Wybierz wpłatę jednorazową lub wsparcie cykliczne.
Możesz przekazywać wsparcie poprzez formularz na stronie: https://caritas.pl/dzieci
Jeśli chcesz wspomóc program Caritas Dzieciom, możesz także:
- zrobić przelew BLIKna telefon o treści: Caritas Dzieciom, pod numer +48 668 07 00 00
- wpłacić dowolną kwotę przelewem tradycyjnymna konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z tytułem wpłaty: Caritas Dzieciom
Dziękujemy za Twoją hojność!
MULTIMEDIA:
Setki:
- Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska
Link: https://we.tl/t-PWqdXBr9kf
- Elżbieta Jackiewicz, koordynatorka programu stypendialnego w Caritas Archidiecezji Warszawskiej
Link: https://we.tl/t-vBZs2SOIuT
- Agnieszka Homan, koordynatorka programu stypendialnego w Caritas Archidiecezji Krakowskiej – Dwa Talenty
Link: https://we.tl/t-Hw0AbORmve
- Agnieszka Homan, koordynatorka programu stypendialnego w Caritas Archidiecezji Krakowskiej – stypendia
Link: https://we.tl/t-mDkB3LfYMl
- Aniela Kozłowska, stypendystka Caritas
Link: https://we.tl/t-ueHJNFNFyD
- Eliza Steć, absolwentka stypendium Caritas
Link: https://we.tl/t-0G8VUFAwtl
- Agnieszka Steć, mama Elizy Steć
Link: https://we.tl/t-iHRLX3tbza
- Igor Sobolewski, niesłyszący uczeń, pływak, stypendysta Caritas
Link: https://we.tl/t-tww6gkRm84
- Sławomir Pliszka, trener Igora
Link: https://we.tl/t-F6gsfq486y
- Jakub Kwiecień, niesłyszący uczeń, siatkarz, stypendysta Caritas
Link: https://we.tl/t-qCxSF1kKFj
- Elżbieta Grzesiuk-Zakrzewska, nauczycielka Jakuba
Link: https://we.tl/t-3b72Pp1rSV
Setki audio – paczka zbiorcza:
Przebitki:
- Igor Sobolewski, pływanie w basenie
Link: https://we.tl/t-w3xgnrkN74
- Jakub Kwiecień, prezentacja siatkarskich medali
Link: https://we.tl/t-z1kGmvUKFx
- Eliza Steć, kolarka na rowerze
Link: https://we.tl/t-9xn0woYznW
Zdjęcia: