Gala Ubi Caritas

W sobotę, 19 listopada 2022 r., odbyła się Gala Ubi Caritas, podczas której po raz XXI uhonorowano osoby i instytucje dające świadectwo miłosierdzia poprzez pomoc ubogim i potrzebującym. Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane przez: Caritas, prawosławny Eleos oraz Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Uroczystość odbyła się w kościele ewangelicko- augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie.

Naszą Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej mieli zaszczyt reprezentować: Parafialny Zespół Caritas przy Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie, Fundacja Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 15267 im. św. Wojciecha Patrona Polski w Tomaszowie Lubelskim, ks. Andrzej Stopyra z Parafii pw. Św. Stanisława Bpa – Sanktuarium MB Łaskawej w Lubaczowie.

Wyróżnienia w kategorii Współpraca trafiły do dwóch w/w grup zorganizowanych.

Parafialny Zespół Caritas przy Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie, działający pod przewodnictwem ks. Zenona Mrugały i pani prezes Marii Kudełki, od lat wspiera działania Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Jego członkowie nie pozostali obojętni także na cierpienia naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki ich zaangażowaniu do Ukrainy wyjechały 4 tiry i 10 busów wypełnionych po brzegi żywnością oraz artykułami higieniczno-kosmetycznymi.

Fundacja Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 15267 im. św. Wojciecha Patrona Polski w Tomaszowie Lubelskim zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie zaczęła współpracę z Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej pomagając w otwarciu i prowadzeniu Namiotu Nadziei i Miłosierdzia na przejściu granicznym w Hrebennem. Dzięki wspólnym działaniom udało się przyjąć 320 tys. uchodźców. Namiot był czynny 24 godziny na dobę, dając wsparcie duchowe, ciepłe posiłki, możliwość ogrzania się i pomoc medyczną.

Medal In Caritate Servire Dyrektora Caritas Polska

Tym szczególnym wyróżnieniem ustanowionym przez dyrektora Caritas Polska dla osób i instytucji wspierających działalność charytatywną organizacji w tym roku został odznaczony ks. Andrzej Stopyra z Parafii pw. Św. Stanisława Bpa – Sanktuarium MB Łaskawej w Lubaczowie, który ze szczególnym zaangażowaniem niesie pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Uczestniczył w konwojach humanitarnych do diecezji lwowskiej, wspierał funkcjonowanie Namiotu Nadziei w Budomierzu, przyczynił się do powstania domu uchodźcy w Lubaczowie, dawał schronienie matkom z dziećmi przekraczającym granicę, wydawał ciepłe posiłki, odzież, przekazał również busa do obsługi przejścia granicznego.